LUKRY, POMADY, POLEWY,PONCZE DO CIAST


Najczęściej w przepisie jest mowa o syropie „do nitki", czyli takim, którego kropla opuszczona na talerz pociąga za sobą nitkę. Jest to dość ważne, bo gdy przesadzimy z gotowaniem syropu, to będzie on lepiący i nie zastygnie jak trzeba.
LUKIER   MORELOWY do eklerków
SKŁADNIKI: 100g dżemu morelowego, 1 cytryna, 200g cukru pudru, 1 białko.
PRZYGOTOWANIE: Dżem podgrzać z łyżką wody przez ok. 1 min. Sparzoną cytrynę otrzeć ze skórki i wycisnąć sok. Cukier puder ucierać z białkiem sokiem z cytryny. Gdy stanie się gładki dodać dżem i skórkę z cytryny i dalej ucierać aż będzie szklisty i gładki, wtedy nakładać na ciasto.
LUKIER NA MAŚLE
Ta wersja lukru też jest bardzo prosta i świetnie się nadaje do dekorowania wszystkich wypieków. Ma jeszcze jedną zaletę: można go barwić na różne kolory albo sokami (z buraków, jagód, truskawek, szczawiu,…), albo barwnikami spożywczymi. Przełożony do słoiczków może być przechowywany w lodówce tydzień lub dłużej.
SKŁADNIKI: kostka masła, ½ kg cukru pudru, zapach waniliowy.
PRZYGOTOWANIE: Miękki masło rozetrzeć mikserem. Dodawać partiami cukier i cały czas ucierać, żeby była gładka i puszysta masa. Pod koniec dodać zapach waniliowy. Jeżeli lukier ma konkretne przeznaczenie to można dać inny zapach.
LUKIER OD PANI ANIELI
SKŁADNIKI: 1 szkl cukru pudru, 3 łyżki wody, 1 łyżka alkoholu, trochę soku z cytryny.
PRZYGOTOWANIE: Wszystkie składniki mieszać na ogniu, na płytce azbestowej, aż uzyskamy gęstą konsystencję.  Smarować szybko ciasto.
LUKIER NA ŚMIETANIE
SKŁADNIKI: 1 szkl. cukru pudru, ½ szkl. gęstej, kwaśniej śmietany, wanilia, można dodać na przykład kakao.
PRZYGOTOWANIE: Cukier, śmietanę i wanilię podgrzewamy na średnim ogniu mieszając od czasu do czasu. Gdy zacznie wrzeć, zmniejszamy płomień i gotujemy jeszcze 8 min. Zdejmujemy z ognia i ucieramy.  
LUKIER NA MARGARYNIE
SKŁADNIKI: 15dag dobrej margaryny, 1 łyżka cukru pudru, 1 łyżka mleka, 2 łyżki kakao.
PRZYGOTOWANIE: Do roztopionej margaryny dodać pozostałe składniki i ucierać aż się połączą.
POLEWA  CZEKOLADOWA  OD  ZENI
SKŁADNIKI: ½ kostki masła, 1 łyżka żelatyny, 3 łyżki wody, 4 łyżki czekolady, 4 łyżki gęstej, kwaśnej śmietany.
PRZYGOTOWANIE: Do rozpuszczonej żelatyny dodać pozostałe składniki oprócz śmietany i lekko podgrzewać mieszając, aż do połączenie składników. Do wystudzonej mieszaniny dodawać porcjami śmietanę i ucierać. Wstawić na chwilę do lodówki. Po wylaniu na ciasto znowu wstawić do lodówki, aż polewa stężeje i będzie się nadawała do krojenia.
POLEWA KAKAOWA
SKŁADNIKI: ¼ szkl mleka, ½ kostki masła, 1 szkl cukru, 2 łyżki kakao.
PRZYGOTOWANIE: Wszystkie składniki podgrzewać na wolnym ogniu aż się połączą, polać ciasto. 
POLEWA KAKAOWA Z ORZECHAMI I MIGDAŁAMI
SKŁADNIKI: 1 szkl cukru, ½ szkl wody, 2 łyżki kakao, ½ laski wanilii, łyżeczka spirytusu, łyżka masła, posiekane orzechy i migdały.
PRZYGOTOWANIE: Cukier, wodę zagotować „do nitki”. Do ostudzonego dodać ucierając pozostałe składniki. Gdy gęstnieje dodać orzechy i migdały i wylać na ciasto.
POLEWA CYTRYNOWOW - POMARAŃCZOWA
SKŁADNIKI: 2 szkl cukru, cytryna, 2 pomarańcze, 2-4 łyżki wody.
PRZYGOTOWANIE: Nakłute pomarańcze gotować w zimnej wodzie do miękkości, tak, aby można było je bez wysiłku przekłuć patyczkiem. Po przestudzeniu dokładnie zmiksować lub przepuścić przez maszynkę do mięsa. Z masy pobrać sok. Połączyć go z cukrem, dodać trochę wody i zagotować syrop „do nitki” (puszczona kropla na talerz ciągnie za sobą nitkę). Dodać masę pomarańczową, skórkę i sok z cytryny. Ucierać a gdy zgęstnieje wylać na ciasto.
POLEWA CZEKOLADOWA Z LO W OSTROWIE WLKP.
SKŁADNIKI: 2 łyżki margaryny, 2 łyżki cukru pudru, 2 łyżki czekolady lub kakao.
PRZYGOTOWANIE: Wszystkie składniki dokładnie utrzeć i polać ciasto.
POLEWA CZEKOLADOWA Z ORZECHAMI ŁATWA
SKŁADNIKI: tabliczka czekolady bez nadzienia, 4 łyżki mleka, 2/4 szkl orzechów.
PRZYGOTOWANIE: Czekoladę rozpuścić w kąpieli wodnej lub na płytce azbestowej. Dodać mleko i daje podgrzewać. Gdy jest płynna dodać orzechów i wylać na ciasto. Można dekorować kandyzowaną skórką pomarańczową.
POMADA PANI HUCZYŃSKIEJ
SKŁADNIKI: 2 łyżki kakao, 3-4 czekoladki, 15dag cukru pudru, 15dag masła.
PRZYGOTOWANIE: Do rozpuszczonego masła dodać cukier, czekoladki, kakao i dokładnie wypieszczać. Nakładać lekko ciepłe na herbatniki lub sernik gotowany.
POLEWA ŚMIETANOWA DO MAZURKÓW
SKŁADNIKI: 1 szkl kwaśniej śmietany, 2 szkl cukru, cukier waniliowy.
PRZYGOTOWANIE: Śmietanę, cukier i cukier waniliowy gotować na niezbyt silnym ogniu w wysokim rondlu, bo śmietana kipi. Od momentu, gdy zacznie wrzeć gotować intensywnie przez 11 min. Mieszając od czasu do czasu. Wylew się ciepłą na mazurki – starczy na dwa. Można podzielić na pół i do jednej dodać bakalie, a drugą przyprawić inaczej lub zostawić taką jak jest.
POMADA BIAŁA baza do kolorowania
SKŁADNIKI: ½ szkl cukru, 1 łyżeczka masła, 2 łyżeczki wody.
PRZYGOTOWANIE: Wszystkie składniki zagotować i gorącą pomadą polać pierniczki Lu ciasto.
POLEWA ŻURAWINOWA
SKŁADNIKI: baza z białej pomady, 1 szkl żurawin.
PRZYGOTOWANIE: Żurawiny sparzyć wrzątkiem, odcedzić, wybrać garść najładniejszych jagód do posypania, a pozostałe dobrze zmiksować. Gdy odstawimy biała pomadę z ognia mieszamy ją z przecierem żurawinowym i wylewamy na mazurek. Będzie miał różowy kolor i smak słodko kwaśny. Posypujemy odłożonymi jagodami.
POMADA WIŚNIOWA
SKŁADNIKI: ½ szkl cukru, 1 łyżeczka masła, 2 łyżeczki syropu wiśniowego lub z czarnego bzu.
PRZYGOTOWANIE: Wszystkie składniki wymieszać i zagotować. Gorącą polewę wylać na mazurek lub ciasto lub ozdobić białą polewę.

PONCZE DO CIAST I TORTÓW
Tort nasączony dobrze ponczem będzie rozpływał się w ustach, należy jednak dobrać poncz i zachować równowagę, żeby nie zepsuł on smaku samego tortu.
PONCZ DO BISZKOPTÓW  kieliszek wina lub wódki + 1 szkl mocnej herbaty + sok z ½ cytryny
MÓJ PONCZ KAWOWY   zaparzyć w garnku 4-6 łyżeczek kawy + 1 szkl wody, dodać 1/3 szkl cukru, sok z ½ cytryny i 1 łyżkę spirytusu
PONCZ BIAŁY   1 szkl mocnej herbaty + ½ szkl cukru + 2 łyżki spirytusu + 2 łyżeczki koniaku
PONCZ TEŚCIOWEJ: woda +cukier + mocna herbata lub mocna kawa

1 komentarz: